Pridelavo kakovostnega in zdravega grozdja v veliki meri ogrožajo bolezni, ki se pojavijo na njem. Bolezen se lahko razširi na vse grozde ali na posamezen grozd. Na bolezni grozdja lahko vplivajo tudi bolezni vinske trte, ena izmed najznačilnejših so pršice.
Spomladi najbolj pogosto povzročata škodo:
- pršica trsne kodravosti (Calepitrimerus vitis) – povzroča akarinozo
- trsna listna pršica šiškarica (Eriophyes vitis) – povzroča erinozo
Pršice akarinoze običajno povzročajo zelo veliko škodo, saj zavirajo brstenje zimskih očes, kasneje, na mlajših mladikah, zaradi številnih pikov med prehranjevanjem, pa zvijanje listov, stebel mladik, kar preprečuje njihovo rast v dolžino ter nadaljnji razvoj kabernikov in listov.
Zaščita pred pršicami:
Zoper pršice se svetuje škropljenje pred brstenjem in sicer z žvepleno-apneno brozgo (20-0,25%). Tik po brstenju pa se priporoča škropljenje z žveplenimi pripravki, ki ob enem zmanjšajo kasnejši potencial okužbe z oidijem. Med rastno dobo škropimo s ffs Vivera Vertimec pro v koncentraciji 10 ml/ 10 l vode.
Grozdni sukač
Najpogostejša bolezen, ki se pojavi na grozdju pa je grozdni sukač. Zaradi poškodb na jagodah se poveča možnost okužbe grozdov s sivo grozdno plesnijo (botrytis). Bube tretje generacije so pogostejše in zelo obsežne pri križastem sukaču. Prezimijo pod skorjo trsov, strženu debelejših rozg, ki smo jih pustili po rezi ali na podpornih stebrih. Redkeje se tretja generacija bub pojavi pri pasastem sukaču. Večina gosenic se dokončno razvije konec junija, ko se še zadnje zabubijo. V zadnjem tednu aprila ali prvem tednu maja, ko povprečna T preseže 10°C, začne izletavati prvi rod metuljev. Druga generacija metuljev začne izletavati v začetku julija in vse do polovice avgusta.
Zaščita pred grozdnim sukačom:
Zaradi vpliva grozdnih sukačev na razvoj sive plesni moramo te škodljivce zatirati. Za učinkovito zatiranje uporabimo ekološki insekticid Bio Plantella Flora Verde.
Vir: https://www.klubgaia.com/si/vrtnarski-nasveti/5039-Pasasti-in-krizasti-grozdni-sukac
Oidij ali pepelovka vinske trte večkrat velja za drugo gospodarsko najpomembnejšo bolezen vinske trte. Pomembnejša je predvsem v toplejših in bolj sušnih letih. Okužbe povzroča gliva Erysiphe necator, ki je bila iz Amerike z rastlinskim materialom v Evropo vnesena sredi 19. stoletja. Pri nas se se vsako leto pojavlja predvsem v vinogradih na Primorskem, kjer v primerjavi s peronosporo predstavlja večjo nevarnost za izpad pridelka. V zadnjem obdobju pogostejših toplih in sušnih poletjih, v katerih je običajno s peronosporo manj težav, se oidij v večjem obsegu pojavlja tudi v ostalih vinorodnih območjih po Sloveniji.
Slika 2: Oidij na grozdih vinske trte