PERONOSPORA 

V območjih z relativno toplimi in vlažnimi poletji je peronospora najpomembnejša in najnevarnejša bolezen vinske trte. Povzroča jo Plasmopara viticola, ki je bila v Evropo vnesena sredi 19. stoletja. Pojav bolezni so prvič zaznali v francoskih vinogradih. Bolezen napada vse zelene dele vinske trte, predvsem liste, kabrnke in grozdiče. Prve okužbe na listih običajno lahko opazimo v začetku junija, ko se na zgornji strani listov pojavijo bolezenska znamenja v obliki rumenkasto razvodenelih peg, ki so podobne oljnim madežem. Dan ali dva kasneje se na spodnji strani listov pojavi belkasta plesniva prevleka, ki jo tvorijo trosonosci. Pege na listih se hitro povečujejo in sčasoma porjavijo ter sušijo. Močno okuženi listi se popolnoma posušijo in odpadejo. 

Vir: https://www.ivr.si/skodljivec/peronospora-vinske-trte/
Vir: https://www.ivr.si/skodljivec/peronospora-vinske-trte/

Preventivni ukrepi

  • z upoštevanjem priporočil lahko vplivamo na razmere, ki zmanjšajo prisotnost vlage v vinogradu in s tem manjšo možnost pojava bolezni  
  • žlahtna vinska trta je zelo občutljiva na okužbe s peronosporo zato je pridelava brez fungicidov nemogoča

Kemično varstvo

  • preventivna škropljenja s fungicidi  
  • v povprečju je potrebno opraviti od 5 do 8 škropljenj na leto 
  • za prva škropljenja običajno uporabimo fungicide z dotikalnim delovanjem, nato pa sledi uporaba sredstev z izraženim sistemičnim delovanjem. Uporaba slednjih je priporočena predvsem v času, ko je trta v najobčutljivejši fazi razvoja, od začetka cvetenja ter v obdobju aktivne debelitve jagod. Za zaključna škropljenja običajno uporabimo sredstva s polsitemičnim delovanjem ali kontaktne pripravke.