Skrb za trto

Za uspešno rast trte, moramo trti zagotoviti svetlobo, toploto, zadosti globoka, s hranili bogata in zračna tla. To pomeni dobro južno lego, dvignjeno nad dnom doline, da trta spomladi ne pozebe. Uspeva na legah, kjer povprečna letna temperatura ni nižja od osem in pol stopinj Celzija. Na Primorskem igra lega nekoliko manjšo vlogo kot v celinski Sloveniji. Vinska trta potrebuje vsaj 160 dni dolgo vegetacijsko dobo in v tem času 1200 ur sončnega obsevanja. Ob primerni razporeditvi zadostuje šesto milimetrov padavin letno, ob neugodni razporeditvi je tisoč milimetrov premalo. V sušnih letih je smiselno pravočasno namakanje za večji in kakovostnejši pridelek. 

Trte nimajo velikih potreb po hranilih. Mlade trte gnojimo od tretjega leta dalje z manjšimi odmerki gnojil NPK v aprilu in pred dežjem. Po petem letu starosti vinograd lahko ozelenimo.

Sajenje

Vinsko trto sadimo v času mirovanja, od jeseni do konca aprila. Trte prvo leto v sušnem obdobju zalivamo. Sajenje je onemogočeno, ko so tla zamrznjena ali prekrita s snežno odejo. Če sadimo jeseni, cepljenke obvezno zagrnemo z zemljo, ki jo ščiti pred pozebo.

Za posamezen trs izkopljemo sadilno jamo, na korenine damo nekaj zemlje, jo rahlo potlačimo, dodamo kvalitetno organsko gnojilo in jamo zasujemo. Trs zalijemo.

Obrezovanje trte

Opravimo ga v mirovanju, od konca novembra do sredine marca. V prvem letu po sajenju, trs obrežemo na dve do tri očesa, v drugem na šest do osem očes in pozneje na osem do deset in več očes.

Obremenitve trsov so lahko zelo različne in v največji meri odvisne od gojitvene oblike. Trto lahko obrežemo na kratko (čepi, rezniki) ali pustimo daljši rodni les (šparone). V prvih dveh letih trsu ne puščamo pridelka, od tretjega do petega leta ga redčimo.

Po petem letu je trs v polni rodnosti. Poletni ali zeleni rez je dopolnitev zimske. V zelena dela spadajo pletje mladik, odstranjevanje listov, zalistnikov, razporejanje in prikrajšanje mladic, vršičkanje, redčenje grozdja. S temi posegi uravnavamo zračnost in osvetlitev ter kakovost grozdja.

Mihalovske trte

Vez vinske trte

Pomembno opravilo v vinogradih je tudi ustrezen vez. Šparone vežemo, da razporedimo očesa na opori ter da povečamo njihovo enakomerno obrast in rodnost. Upogibanje je glede na vzgojno obliko različno. Šparon vedno upognemo preko odrezanega ostanka (čepka oz. reznice), da se nam ne odlomi ali začesne.

Vez

Gojenje trte: kako skrbeti za trto. Full report. 2022. Gojenje trte: kako skrbeti za trto (home-advice.org) (2023-01-17)

Vzgoja trte. Full report. Gaia klub in revija. Vzgoja trte – Klub Gaia (2023-01-17)

Vezanje oz. vez trte. Full report. 2022. Vezanje oz. vez trte – Vinska trta (google.com) (2023-02-07)