Vse do danes so slovenski trsničarji vpeljevali in vedno sodelovali pri modernizaciji tehnologije pridelave trtnih cepljenk, s skupnim ciljem pridelati čim bolj kakovostno in zdravstveno neoporečno cepljenko. Pri primerjavi tehnologije pridelave cepljenk nekoč in danes lahko izpostavimo predvsem to, da imajo trsničarji stroje za cepljenje, s katerimi povečajo storilnost, uporabljajo parafin, ki obvaruje cepljeno mesto. Na grebene polagajo folijo, ki zmaniša oskrbo cepljenk med letom, po klasiranju lahko cepljenke shranjujejo za dalj časa v hladilnicah s kontrolirano atmosfero, na voljo pa imajo tudi razkužilna sredstva, ki obvarujejo cepljenke pred okužbami fitopatogenih organizmov.
Pridelava cepljenk
Cepljenje je v trajnostnem trsničarstvu najpogostejša tehnika za razmnoževanje vinske trte. Pri cepljenju gre za združitev cepiča in ključa podlage v cepljenko, ki jo pozneje sadimo v vinograd na stalno sadilno mesto. Tako cepiče kot tudi ključe podlag hranimo v hladilnici, v embalaži.
Cepljenje vinske trte
Dandanes se cepi strojno, kjer s tako imenovanim cepilnim strojem, na katerega je nameščen nož, najprej zarežemo v podlago, potem pa se v podlago vstavi cepič.
Trsna cepljenka
Podlaga trsne cepljenke se ukorenini. Čeprav ima trta pečke, ki kalijo, je v praksi ne razmnožujejo s semenom. Razmnožujemo jo s potaknjenci (npr. cepljenkami) ali z neposrednim precepljanjem na ukoreninjene vegetativne dele trte. Pri cepljeni trti se rosne korenine pogosto razvijejo iz žlahtnega dela trte, če smo cepljenke sadili pregloboko. Te korenine niso odporne proti trsni uši in jih moramo odstraniti, da se ne bi razvile ter zadušile koreninje na podlagi. Globina na kateri se razvija koreninje, je različna. Odvisna je od podlage, tal in podnebja.
Siljenje
Siljenje oz. kalusiranje cepljenk poteka v tako imenovanih silnicah, to so dobro in enakomerno osvetljeni prostori s kontroliranimi razmerami. Siljenje cepljenke pozneje vlagamo v trsnico. Nekatere siljene cepljenke podležejo neke vrste šoku, ker so bile v ogrevanih zabojih v silnici, in jih nismo ustrezno prilagodili toplotnim razmeram zunaj zaboja, zato jih je potrebno na te s počasnim hlajenjem zabojev privaditi.
Trsnica
Trsnica je zemljišče, kjer siljene trte gojimo in dobimo iz njih sadike, primerne za sajenje v vinogradih. Najboljša zemlja za trsnico je primerno humusna, ilovnato peščena zemlja. Isto zemljo smemo za trsnico uporabljati največ dve leti, nato je potrebno poiskati drugo. Trsnica bi naj bila urejena na topli, zavetrni ravni in južni legi.
Klasiranje
Po obiranju cepljenk v trsnicah sledi njihovo klasiranje. Pri klasiranju cepljenke ločujejo po kakovosti ter preostale, ki jih zavržejo.
Vir: Trsničarstvo Čeh | Sveti Andraž v Slovenskih goricah | Facebook
OSTERC G. in RUSJAN D.: Drevesničarstvo in trsničarstvo. Ljubljana Kmečki glas, 2013.