ZIMSKA POZEBA
Trta lahko pozebe že zgodaj jeseni ali spomladi. Nenadne ohladitve ali vdori hladnega zraka lahko trto povsem uničijo. Škodo na enoletnem lesu lahko ugotovimo tako, da rozgo poševno prerežemo in poskušamo ugotoviti, ali je kambij (obroček pod lubom) zdrav, t. j. da ni rjav ali počrnel. Pozebo starega lesa ugotavljamo tako, da odlupimo lub in pregledamo kambij. Slabo dozorele, slabo prehranjene ali z dušikom pregnojene trte pozebejo prej in močneje kot pravilno prehranjene in dozorele. Ko izbiramo sorto za špalir ali brajdo, moramo upoštevati mesto sajenja. Ob zidovih in v zavetjih lahko sadimo za mraz občutljivejše sorte, za vrt in rastišča, oddaljena od poslopij ali zidov, bomo premislili o lastnostih sort. Pred zimsko pozebo lahko obvarujemo le mlade trte. Ovijemo jih s slamo, lepenko, papirjem ipd. ali debla celo upognemo in zasipamo s prstjo.
TOČA
Brajde, latnike in špalirje toča močno poškoduje, saj je listje drugače razporejeno kot pri gojitvenih oblikah v vinogradu. Velikokrat že lega brajde ob zidovih zmanjša škodo. Špalirne, vertikalne brajde in tudi latnike lahko zaščitimo pred točnimi zrni s plastičnimi mrežami, ki jih kupimo v sosednjih državah (Italija, Avstrija) ter jih razpnemo nad brajdami ali po posebnem ogrodju nad špalirno trto. Po toči poškodovane trte takoj poškropimo, da ne bi oslabele zaradi bolezni.
SUŠA IN NAMAKANJE
Trta ki občuti sušo slabo raste, debla se grbančijo in zvijajo. Listi krnijo, grozdiči so majhni, jagode drobne in neenakomerno razvite na grozdiču. Z zalivanjem ali namakanjem teh trt lahko kakovost grozdja in pridelek zboljšamo in povečamo. Največ vode v tleh potrebuje trta v juniju in juliju, navadno po cvetenju. Namakamo ali zalivamo lahko vse do takrat, ko jagode dosežejo za sorto primerno velikost. Poznejše in močnejše namakanje je lahko za trto nevarno.